De ce sunt speciali copiii născuți în iulie? Ce spun oamenii de știință

Theodora Fintescu, redactor
copiii născuți în iulie
Sunt copii veseli, luminoși, optimiști, iar mamele lor, gravide în lunile caniculare, sunt niște eroine.

    De ce sunt speciali copiii născuți în iulie? În primul rând, pentru că tind să vadă față luminoasă a lucrurilor. Și aici nu e vorba doar de influența soarelui din luna în care au venit pe lume. Oamenii de știință au observat că persoanele născute în această lună tind să privească viața cu mai mult optimism.

    Temperamentul copiilor născuți primăvara și vara îi face pe aceștia să fie văzuți drept persoane pozitive, luminoase.

    Își reglează mai bine emoțiile

    Privind în urmă, constatăm că în această lună s-au născut personalități puternice: Iulius Cezar (se aproximează că s-ar fi fi născut în 12 sau 13 iulie), Nelson Mandela (18 iulie), Prințesa Diana (1 iulie), Jackie Kennedy (28 iulie) etc.

    Un studiu realizat în Japonia arată că, la 18 luni, copiii născuți vara dovedesc o putere mai mare de autoreglare a emoțiilor față de cei născuți toamna sau iarna. Mai exact, ei sunt capabili să facă alegeri mai bune în situații de conflict, să identifice greșeli și să se raporteze la viitor. De asemenea, își controlează mai ușor emoțiile și comportamentele.

    Trebuie ajutați să fie perseverenți

    Vestea mai puțin bună este că acești copii tind să aibă performanțe mai scăzute la școală. Pe de o parte, acest lucru poate fi cauzat de faptul că, de multe ori, ei sunt cei mai mici din clasă, împlinind vârsta de școală cu puțin timp înainte de începerea anului școlar. Dar, privind lucrurile optimist, așa cum o fac cei născuți în iulie, inconvenientul se poate rezolva dacă sunt ușor împinși de la spate și sprijiniți să învețe să fie perseverenți.

    O altă observație este aceea că bebelușii născuți în iunie, iulie și august sunt mai mari decât cei născuți în restul lunilor, iar acest lucru îi poate face să fie mai înalți decât prietenii lor născuți în același an.

    Studiile mai arată că cei mai mulți stângaci sunt născuți în lunile martie și iulie. În lumea științifică nu este foarte clar de ce se întâmplă acest lucru. Probabil, spun specialiștii, este vorba despre incidența infecțiilor în anumite perioade ale anului, care ar putea influența stabilirea mâinii predominante.

    Văd partea plină a paharului

    Vremea nu este singurul lucru însorit în luna iulie. Potrivit, Motherly.com cercetările au arătat că persoanele născute în această lună tind să aibă o perspectivă mai luminoasă asupra vieții. „Temperamentele hipertimice”, întâlnite cel mai frecvent la bebelușii născuți primăvara și vara, înseamnă că aceștia sunt predispuși la „pozitivitate excesivă” — ceea ce, așa cum îți vor spune chiar ei, nu este deloc un lucru rău!

    Sunt în companie bună

    Luna iulie își trage numele de la faimosul conducător roman Iulius Cezar — a cărui zi de naștere este atribuită datei de 12 sau 13 iulie — dar el nu este singura persoană influentă care și-a sărbătorit ziua în iulie. Alte personalități notabile născute în această lună sunt Nelson Mandela (18 iulie), Prințesa Diana (1 iulie), Jackie Kennedy (28 iulie) și patru foști președinți ai SUA (John Quincy Adams, Calvin Coolidge, Gerald Ford și George W. Bush).

    Sunt cei mai înalți din clasă

    Pregătește-te, mami: bebelușii născuți în această lună (precum și cei din iunie și august) au greutăți medii la naștere mai mari. De aici, tind să ajungă mai înalți decât persoanele născute în alte anotimpuri.

    Au mai multe șanse să fie stângaci

    Studiile au arătat că bebelușii născuți între martie și iulie au șanse „semnificativ” mai mari să fie stângaci. Cât despre motiv? Cercetătorii presupun că are legătură cu „variațiile sezoniere ale altor factori, cum ar fi incidența agenților infecțioși.”

    Te-ar mai putea interesa

    Te-ar mai putea interesa