Iată că s-au terminat lucrurile frumoase dintre noi! S-au dus zilele când nu ne păsa de nimic, s-au dus clipele când eram suficienți unul pentru celălalt, s-au dus și cuvintele alea neprețuite. S-au dus toate. Deși mie nu mi-e deloc bine, încerc să nu te condamn. Am, însă, totuși, câteva lucruri să-ți spun!
Poate că în ultima vreme n-am mai fost femeia care mirosea a parfum fin în fiecare zi. Poate că trupul meu nu mai e la fel de atrăgător ca atunci când m-ai cunoscut și poate că nici nu mai am același chef de a fi femeia fatală de la început. Dar ți-am dăruit ceva ce nu are preț: ți-am dăruit un copil. Dragă fostule soț, dă-mi voie să-ți spun că nicio femeie pe lumea asta nu va rămâne perfectă. Frumusețea din reviste nu e reală.
M-ai înșelat. Nicio problemă. Aș fi putut să trec cu vederea faptul că ai fost pentru un moment confuz, dar momentele tale s-au transformat în ceva ce nu se mai potrivește cu promisiunile noastre. Mă refer, desigur, la vorbele acelea prin care-mi spuneai că totul va fi bine, să am încredere în tine, că vei fi mereu alături de mine, că nu există altă femeie pe pământ care să te facă mai fericit.
Acum te întreb eu pe tine: aceleași lucruri i le promiți acum și ei? Crezi că de data aceasta va fi altfel? Crezi că pasiunea de la început nu o să dispară cu timpul? Nu, dragul meu fost soț. Va fi la fel. Și ea va trece prin aceleași momente prin care am trecut eu. Și ea va avea nevoie de tine și de înțelegerea ta. Dacă veți avea un copil, și ea îți va spune la un moment dat că e prea obosită ca să mai miște măcar un deget. Și ei îi va fi teamă când își va vedea copilul suferind, și ea va fi epuizată. Și atunci ce o să faci? O vei lua iar de la capăt pentru că relația voastră nu va mai fi la fel ca la început?
Relațiile nu sunt doar lapte și miere. Relațiile implică respect, comunicare, sprijin, încredere, timp și abia în ziua în care vei înțelege asta te vei putea numi un bărbat fericit. Până atunci, dragă fostule soț, sper să-ți înveți lecția și să nu mai faci aceeași greșeală. Nu de alta, dar noi suntem oameni maturi și putem trece mai ușor peste hopurile vieții, dar copiii tăi cum vor înțelege asta?
















