O fetiță din Spania a murit după ce a fost uitată în mașină de tatăl ei, care trebuia să o ducă la creșă

Corina Eremia
scris pe
copil uitat în mașină
Numai în SUA mor anual cca. 37 de copii, pentru că sunt lăsați în mașini supraîncălzite. FOTO: Shutterstock

    O fetiță de doi ani a murit în nord-vestul Spaniei după ce a fost lăsată din greșeală în mașină, timp de câteva ore, într-o zi în care temperaturile au urcat spre 38°C. Tragedia s-a petrecut miercuri, în localitatea Brión din Galicia, și este investigată acum de poliție, relatează HotNews.ro, citând The Guardian. Potrivit presei spaniole, tatăl fetiței își dusese dimineața celălalt copil la școală și urma să o lase pe cea mică la creșă. Un apel telefonic l-ar fi distras însă, iar bărbatul a mers direct la serviciu și a uitat copilul în mașină.

    Alarma a fost dată abia după-amiază, când mama a mers la creșă să își ia fiica și a aflat că aceasta nu fusese adusă în acea dimineață. Părinții au sunat imediat la serviciile de urgență, însă copilul a intrat în stop cardiac și nu a mai putut fi salvat. Potrivit presei spaniole, fetița ar fi rămas aproximativ șase ore în autoturism, înainte ca părinții să realizeze.

    În urma tragicului eveniment, Consiliul local din Brión a anunțat două zile de doliu oficial și organizarea unui moment de reculegere în memoria copilului. „Dorim să transmitem cele mai profunde condoleanțe și tot sprijinul nostru familiei fetiței care și-a pierdut viața”, au transmis presei autoritățile locale. Familia primește în prezent consiliere psihologică, iar poliția încearcă să stabilească exact circumstanțele tragediei.

    Nu este un caz singular

    Tragedia din Brión nu este primul caz de acest fel care șochează opinia publică din Galicia. În 2023, publicația La Voz a relatat cazul unui alt copil, tot în vârstă de doi ani, care a murit după ce mama lui l-a uitat în mașină, într-un moment de neatenție, în timp ce mergea la serviciu.

    Și atunci, femeia trebuia să îl lase pe copil la grădiniță, însă a mers direct la locul de muncă și a parcat mașina în parcarea unei companii, fără să își dea seama că băiețelul era încă în autoturism. Căldura puternică din acea zi de iulie (în 2023) a dus, de asemenea, la moartea copilului.

    Potrivit National Safety Council, doar în SUA mor anual cca. 37 de copii, pentru că sunt lăsați în mașini supraîncălzite. Însă că astfel de tragedii au loc în multe țări ale lumii, inclusiv în Europa. UNICEF avertiza recent că valurile de căldură extreme afectează tot mai grav copiii din Europa și Asia Centrală.

    Spania se confruntă cu temperaturi neobișnuit de ridicate pentru luna mai

    Decesul fetiței vine la începutul unui episod de căldură extremă neobișnuit pentru această perioadă a anului. Agenția meteorologică spaniolă AEMET a avertizat că temperaturile ar putea ajunge la 36–38°C în unele regiuni ale țării. Meteorologii spun că, după o perioadă mai rece decât normalul pentru luna mai, Spania intră acum într-un episod de temperaturi „foarte ridicate pentru această perioadă a anului”, potrivit The Guardian. Spania este una dintre țările europene cele mai afectate de efectele crizei climatice, iar în ultimii ani s-a confruntat cu tot mai multe episoade de căldură extremă și incendii de vegetație de amploare.

    Te-ar mai putea interesa

    Te-ar mai putea interesa