În perioada sărbătorilor de iarnă trăim cu nostalgia zilelor în care, copii fiind, astepttam cu sufletul la gură să vedem ce surprize me-a pregătit Moş Nicolae.
Oricât de încărcat ne-ar fi programul nu se poate să nu ne gândim măcar o dată la acele vremuri în care magia sărbătorilor de Crăciun ne însufleţea zilele şi nu ne lăsa să dormim noaptea.
În minutele următoare Horia Vârlan ne va transporta înapoi în timp printr-o reţetă delicioasă cu gust de amintire şi aromă dulce de copilărie: lapte de pasăre.
Încercați și rețeta: Lapte de pasăre cu vanilie: desert pentru familie
Ingrediente:
- 350 ml lapte
- 3 ouă
- 1 baton de vanilie sau 3 plicuri de zahăr vanilat
- 120 g (1 pahar cu vârf) de zahăr pudră
- Coaja unei portocale
- Un vârf de cuţit de sare
Mod de preprare:
Separaţi albuşurile de gălbenuşuri. Bateţi albuşurile spumă, apoi încorporaţi 3 linguri de zahăr, bătând în continuare până compoziţia nu mai cade de pe tel când îl ridicăm. Într-un alt bol bateţi gălbenuşurile cu restul de zahăr până se formează o cremă albicioasă. În timp ce bateţi ouăle, într-o oală mică puneţi laptele la fiert, cu batonul de vanilie despicat (sau zahărul vanilat), pentru a-i elibera aroma.
În momentul în care laptele fierbe, reduceţi focul şi, cu o lingură, luaţi bulgări de albuş şi poşaţi-i în laptele fierbinte, întorcându-i pe cealaltă parte după câte 2 minute. După ce s-au întărit uşor, scoateţi-i într-o strecurătoare.
După ce aţi poşat toţi bulgăraşii, strecuraţi laptele şi amestecaţi-l bine cu cremă de gălbenuşuri, apoi repuneţi oala pe foc foarte mic şi amestecaţi uşor, până se îngroaşă. Lăsaţi laptele de pasăre să se răcească şi serviţi în boluri, cu bulgăraşii de albuş deasupra, presărând coajă de portocală.
Încercați și rețeta: Prăjitură cu foi şi cremă de vanilie
Iată un video cum se face laptele de pasăre:
















